Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej

HISTORIA SZKOŁY

Pierwszy dzwonek w  szkole w Wierzbicy Górnej  zabrzmiał 5 sierpnia 1945 r. Po II wojnie światowej wraz z pierwszą grupą ludzi, która osiedliła się w Wierzbicy Górnej przybył pierwszy kierownik tutejszej szkoły Józef Zientara. Szkoła liczyła w tym czasie 74 uczniów. Warunki pracy szkoły były trudne. W roku szkolnym 1945/46 ilość uczniów wzrosła do 103, mimo to w szkole były zorganizowane cztery klasy programowe z powodu braku nauczycieli.  W kolejnym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Wierzbicy Górnej pracowało trzech nauczycieli, a szkoła realizowała sześć klas programowych w klasach łączonych.

W 1950 roku stanowisko kierownika szkoły objął  Władysław Sawczyn, po krótkim czasie oddelegowany. Dyrektorem placówki został wtedy Zbigniew Neczaj, który jeszcze w tym samym roku szkolnym został przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły w Wołczynie.

Po jego odejściu w 1953 roku pracę w tutejszej szkole podjął Jerzy Brzuchowski, który funkcję kierownika pełnił przez 21 lat. W tym czasie szkoła realizowała program 7-klasowej szkoły podstawowej. Do roku 1959 dzieci uczyły się w dwóch budynkach obok kościoła.

27 września 1959 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, mieszczącej się w budynku obok którego teraz się znajdujemy.

W listopadzie 1961 roku przy placówce powstała Szkoła Przysposobienia Rolniczego, w której nauka trwała 2 lata. Od 1966 roku działała pełna 8-klasowa szkoła. W 1974 roku dyrektorem szkoły został Marian Latacz. W latach 80-tych w szkole działała drużyna zuchów i harcerzy.

Od roku 1985 obowiązki dyrektora szkoły pełnił Anatol Hrycyk. W szczytowym czasie w 8-klasowej szkole uczyło się 250 uczniów, a szkoła pracowała na dwie zmiany. Tak jak obecnie, do szkoły uczęszczały dzieci z miejscowości: Wierzbica Górna, Wierzbica Dolna Duczów Wielki, Duczów Mały oraz Świniary Wielkie. Działała stołówka, świetlica i biblioteka. Wyremontowano pawilon szkolny, w którym mieściły się cztery klasy lekcyjne. Odremontowano też salę gimnastyczną, przebudowano kotłownię. Na terenie wokół szkoły zostały wydzielone boiska sportowe. 4 czerwca 1995 r. odbyły się obchody 50-lecia placówki.

W 1997 roku na stanowisko dyrektora szkoły został powołany Lesław Czernik, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Od początku swojej kadencji podejmował różne działania, aby szkoła funkcjonowała na wysokim poziomie dydaktycznym oraz  opiekuńczo-wychowawczym. Świadczą o tym sukcesy uczniów osiągnięte w różnego rodzaju konkursach, czy zawodach sportowych. Od roku 1999 w budynku szkoły przez trzy lata funkcjonowało gimnazjum. W roku szkolnym 1999/2000 powstał zespół wokalny Italia, który odnosząc liczne sukcesy promował naszą szkołę na terenie nie tylko gminy, ale i województwa, za co został nagrodzony „Wołczyńskim Isandrem”. Podwyższaniu jakości pracy szkoły służy niewątpliwie wprowadzanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych, czy rozwój pracowni komputerowej. W roku 2004 szkoła przejęła filię biblioteki gminnej, posiadającej na dzień dzisiejszy bardzo bogaty księgozbiór. Rokrocznie organizowano wycieczki na tzw. „zieloną szkołę”, które pozwoliły dzieciom poznać różne ciekawe zakątki naszego kraju. Od roku 2006 funkcjonują oddziały przedszkolne. Dużym wyróżnieniem dla szkoły było przyznanie statuetki „Wołczyńskiego Isandra” w kategorii „Promocja miasta i gminy Wołczyn” w czerwcu 2013 roku. Rok temu budynek naszej szkoły przeszedł gruntowny remont. Prace obejmowały m.in. ocieplenie i malowanie elewacji, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i remont dachu.

We wrześniu 2014 podjęto działania mające na celu wyłonienie patrona szkoły.   Został powołany zespół ds. nadania imienia. W wyniku przeprowadzonych rozmów oraz ankiet uczniowie, nauczyciele i rodzice zdecydowali o wyborze patrona. W lutym 2015 roku podczas obrad Rady Pedagogicznej zatwierdzono kandydata. Następnie skierowano wniosek o nadanie imienia do organu prowadzącego. Po przyjęciu uchwały, oprócz popularyzacji patrona, rozpoczęto działania przygotowujące do uroczystości, podczas której szkoła otrzymała imię ORŁA BIAŁEGO. Uroczyste obchody powiązane z 70-leciem placówki miały miejsce 12 czerwca 2015 r. Od tego dnia szkoła posiada też sztandar.

Od 31 maja 2016 r. społeczność szkolna „opiekuje się” Orłem przednim – ptakiem przebywającym w opolskim ZOO.

W listopadzie 2016 roku podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości gościlismy Wojewodę Opolskiego - Adriana Czubaka, Burmistrza Miasta i Gminy Wołczyn - Jana Leszka Wiącka, Wiceburmistrza Miasta Gmniny i Wołczyn - Bogusława Adaszyńskiego, przyjaciela szkoły - Bogusława Bardona, a także Radnego Gminy Wołczyn - Marka Nowaka.

23 listopada 2017 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie napisu i logo szkoły, które widnieją na budynku szkoły.

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej (pandemia koronawirusa) od marca 2020 r. funkcjonowanie naszej placówki zostało ograniczone i szkoła przeszła na nauczanie zdalne.

1 września 2020 roku społeczność szkolna uroczyście pożegnała dotychczasowego Dyrektora – Lesława Czernika, który objął stanowisko Wicestarosty Kluczborskiego. Pełnienie obowiązków Dyrektora szkoły powierzono Annie Witkowskiej. Wicedyrektorem została Marta Mentek.

W roku szkolnym 2020/2021 szkoła prowadziła zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym oraz czasowo - hybrydowym, na skutek panującej pandemii COVID-19. W oddziałach przedszkolnych i szkolnych uczyło się łącznie 112 uczniów.

Od 1 września 2021 roku funkcję wicedyrektora pełni Elżbieta Ramza.